بستن
خان سفر
 • ورود و عضویت
منو اصلی
 • IRR
   • IRRریال ایران
   • USDدلار آمریکا
   • EURیورو
   • AEDدرهم امارات
   • فارسی
   • ENGLISH
   • Türkçe
   • العربية
 • آژانس مسافرتی اصفهان
 • آژانس مسافرتی آرامیس پرواز
 • آژانس هواپیمایی اصفهان
 • آژانس هواپیمایی اصفهان
 • تور قسطی اصفهان
 • تور کیش از اصفهان
 • تور لحظه آخری کیش از اصفهان
 • بلیط تفریحات کیش
 • تفریحات کیش ارزان
برگشت

گردشگری پزشکی | medical tourism

گردشگری پزشکی در ایران راه جدید توسعه کشور

گردشگری پزشکی در ایران

جمع‌بندی

ایران یکی از قطب‌های مهم در زمینه گردشگری پزشکی به شمار می‌رود و افراد بسیاری از کشورهای همسایه و حاشیه خلیج فارس برای درمان بیماری خود وارد این کشور می‌شوند، اما باز هم برای توسعه این صنعت مهم و افزایش ارزآوری کشور نیاز به تمهیدات خاصی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

گردشگری پزشکی در ایران

بر اساس اعلام سازمان جهانی گردشگری، به استفاده از هرگونه خدمات در مکانی بیرون از محل سکونت که موجب بهبود یا افزایش سلامتی و بهتر شدن روحیه فرد شود، توریسم درمانی گفته می‌شود. جالب است بدانید که طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، تا سال ۲۰۱۱ میلادی، مقوله توریسم درمانی سالانه در حدود ۵۰ میلیارد دلار برای کشورهایی که میزبان بوده‌اند، سودآور بوده و این مسئله برای ایران هم صدق می‌کند. ایران در حال حاضر توانسته در زمینه گردشگری پزشکی جایگاه نسبتا خوبی را در میان کشورها به دست آورد، اما گسترش این امر نیاز به همکاری بیشتری دارد.

ایران به طور میانگین سالانه توانایی جذب یک میلیون توریست پزشکی را دارد و این یعنی هفت میلیارد دلار به واسطه این صنعت وارد کشور خواهد شد. محقق شدن این مسئله نیازمند انجام اقداماتی همانند تسهیل مقدمات ورود توریست به کشور، معرفی مراکز درمانی خوب و نظارت بر آن‌ها است.

انواع گردشگری سلامت

گردشگری سلامت در ایران شامل ۳ بخش گردشگری پزشکی، گردشگری طبیعت درمانی و گردشگری تندرستی می‌شود. در ادامه به بررسی انواع گردشگری سلامت در ایران خواهیم پرداخت.

گردشگری طبیعت درمانی

یکی دیگر از انواع مختلف گردشگری سلامت را می‌توان گردشگری طبیعت درمانی عنوان کرد. این نوع از گردشگری سلامت همانطور که از نامش مشخص است، به سفری می‌گویند که فرد توسط منابع و خدمات درمانی طبیعی تحت نظارت پزشک، مورد درمان قرار بگیرد. برخی از مهم‌ترین منابع و خدمات درمانی مرتبط با گردشگری طبیعت درمانی شامل چشمه‌های آب گرم، دریاچه نمک، حمام گیاهی، ماساژ طبی، لجن طبی و آفتاب می‌شود.

این نوع از گردشگری سلامت به رغم داشتن پدیده‌های طبیعی و طبیعت بسیار شگرف ایران، بسیار مورد توجه قرار دارد و در جایگاه ویژه‌ای قرار گرفته است. رویش گیاهان دارویی و وجود آب‌وهوای چهارفصل و فوق‌العاده ایران موجب شده که کشور ما به یکی از قطب‌های گردشگری طبیعت درمانی در جهان تبدیل شود. وجود چشمه‌های آب گرم در شهرهای مختلف ایران برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله روماتیسم، دردهای عضلانی و مفصلی، میگرن و سینوزیت موثر بوده و آب‌هوای تمیز و محیط زیست زیبای آن هم به منظور بهبود بیماری‌های تنفسی، روماتولوژی، پوستی و عضلانی یا وقت گذراندن در دوران بعد از عمل جراحی و بیماری بسیار موثر است.

گردشگری پزشکی

رایج‌ترین و مهم‌ترین نوع گردشگری سلامت در ایران، گردشگری پزشکی است. این نوع از توریسم درمانی معمولا برای درمان بیماری یا انجام عمل جراحی انجام شده و به طور مستقیم با جان و سلامت افراد سر و کار دارد، بنابراین بسیار حساس است. گردشگری پزشکی کاملا با گردشگری تفریحی متفاوت بوده و علاوه بر امکانات و هزینه به تخصص و مهارت هم نیاز دارد.

وجود پزشکان ماهر و باتجربه، تجهیزات درمانی، بیمارستان‌های فوق تخصصی و علم پزشکی برای آماده‌سازی زیرساخت‌های درمانی یک کشور جهت پذیرفتن توریست‌هایی که به منظور درمان به یک کشور سفر می‌کنند، لازم و ضروری است. طبابت و علم پزشکی در ایران به هزاران سال قبل برمی‌گردد و این مسئله در میان همه جهانیان شناخته شده است. در نظر داشته باشید که فراهم بودن همه شرایط لازم، در جذب بیشتر گردشگر پزشکی موثر است.

گردشگری تندرستی

این نوع از گردشگری سلامت، بیشتر مربوط به افرادی می‌شود که نیاز به آرامش داشته یا دچار مشکلات روحی شده‌اند. در سفر توریسم درمانی، گردشگر به دنبال آرامش و رهایی از تنش‌های روزمره زندگی بوده و تمایل دارد از هرگونه سر و صدا و شلوغی فاصله بگیرد. این نوع از گردشگری سلامت، نیاز به پزشک یا تجهیزات پزشکی نداشته و گردشگر سعی می‌کند برای جلا دادن به روح خود در طبیعت‌های بکر و آرامش‌بخش وقت بگذراند.

چشمه‌های آب معدنی، هتل، ویلاهای کوهستانی، جنگلی، ساحلی یا کویری بهترین نواحی برای سپری کردن اوقات فراغت گردشگران تندرستی بوده و یک انتخاب ویژه و مناسب برای آن‌ها به شمار می‌رود. خوشبختانه، ایران در این زمینه هم بسیار قدرتمند وارد شده و دارای مناطق جذاب و آرامش‌بخش بسیاری در نقاط مختلف کشور است. گردشگر می‌تواند با سفر به ایران، متناسب با سلیقه و علاقه خود به مناطق مرطوب یا خشک، بهترین مکان را برای دسترسی به آرامش انتخاب کند.

ویژگی‌های گردشگری پزشکی در ایران

ویژگی‌های گردشگری پزشکی در ایران

توریسم درمانی در ایران دارای ویژگی‌های بسیاری است، به همین خاطر بسیاری از گردشگران، ایران را در الویت گردشگری پزشکی خود قرار می‌دهند. وجود مزایا و ویژگی‌های بیشتر در یک کشور، گردشگران را ترغیب می‌کند تا آن را برای توریسم درمانی انتخاب کنند. در این بخش از مقاله به ویژگی‌های گردشگری پزشکی در ایران اشاره خواهیم کرد.

کاهش هزینه

یکی از مهم‌ترین و بهترین مزایای گردشگری پزشکی در ایران به پایین بودن هزینه‌های درمانی و ارائه خدمات به افراد در مقایسه با سایر کشورها مربوط بوده که بسیار شگفت‌انگیز است. اکثر کشورها به ویژه کشورهای اروپایی و آمریکا، هزینه بالایی را در ارائه خدمات درمانی می‌طلبند، از این رو همه افراد نمی‌توانند این هزینه را متحمل شوند، البته کشور هند از نظر ارائه خدمات درمانی دارای کمترین قیمت در میان کشور‌ها است، اما در مقایسه با ایران از کیفیت خدمات درمانی پایین‌تری برخوردار بوده و از نظر فرهنگ و جاذبه‌های توریستی هم که ایران بسیار قدرتمندتر از هند ظاهر شده است.

آب درمانی

چشمه‌های آب معدنی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله روماتیسم، دردهای مفصلی و میگرن مورد استفاده قرار می‌گیرند. بسیاری از افراد برای درمان بیماری خود به چشمه‌های آب گرم قسمت‌های مختلف جهان سفر کرده و از آن‌ها بهره می‌برند. ایران از چشمه‌های آب معدنی بسیاری برخوردار است و از این نظر توانایی جذب بالایی در توریسم درمانی دارد.

پزشکان ماهر و باتجربه

ایران از نظر اندوخته علم پزشکی و پزشکان حرفه‌ای با تجربه در جایگاه بالایی قرار دارد و این مسئله کاملا شناخته شده و غیرقابل کتمان است. همانطور که می‌دانید مهارت و تجربه پزشکان در حوزه توریسم درمانی بسیار مهم بوده و حائز اهمیت است، بنابراین نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت.

لجن درمانی

یکی دیگر از جاذبه‌های مهم ایران در صنعت گردشگری پزشکی را می‌توان لجن درمانی دانست. سواحل دریاچه ارومیه و دامنه‌های کوه تفتان دو نمونه از این جاذبه‌ها به شمار می‌روند که موجب شده‌اند ایران در این زمینه هم قادر به جذب گردشگر پزشکی باشد.

نمک درمانی

اخیرا نمک درمانی هم به عنوان یکی از درمان‌های طبیعی برای برخی بیماری‌ها در نظر گرفته شده که توریست‌ها در سراسر جهان از آن استقبال می‌کنند. در ایران چندین کوه نمک وجود دارد، به همین خاطر نمک درمانی در کشور ما به یکی از قطب‌های گردشگری تبدیل شده است

درمان کدام بیماری‌ها در گردشگری پزشکی ایران انجام می‌شود؟

درمان بسیاری از بیماری‌ها در گردشگری پزشکی ایران انجام می‌شود، اما آن‌هایی که بیشتر برجسته بوده و مورد توجه قرار گرفته‌اند، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • ناباروری
 • دندانپزشکی
 • جراحی قلب و چشم
 • جراحی زیبایی و پلاستیک
 • دیالیز
 • بیماری‌های مرتبط با سرطان

بهترین مقصدهای ایران برای گردشگری پزشکی کجاست؟

بهترین مقصدهای ایران برای گردشگری پزشکی کجاست؟

استان‌های بسیاری در کشور ما از نظر کادر و تجهیزات درمانی مجهز هستند و البته برخی استان‌ها هم از نظر آب‌وهوا و شرایط اقلیمی در موقعیت مناسبی قرار دارند که برای افراد مربوط به حوزه گردشگری تندرستی مناسب است. در حالت کلی، بهترین استان‌ها برای گردشگری پزشکی در ایران را می‌توان استان‌های یزد، مازندران، گیلان، تهران، خراسان رضوی، ایلام، فارس و اردبیل دانست.

ظرفیت‌های گردشگری پزشکی در ایران

ایران به دلیل برخورداری از پدیده‌های طبیعی و جاذبه‌های گردشگری بسیار، یکی از ۱۰ کشور برتر جهان به شمار می‌رود و این مسئله باعث خوشحالی است، اما متاسفانه آنطور که شایسته است مورد توجه توریست‌ها و گردشگران قرار نگرفته است. بسیاری از کشورها به واسطه توریسم درمانی، سالیانه مبلغ بسیار زیادی را کاسب می‌شوند و این صنعت در حقیقت یکی از مهم‌ترین قطب‌های اقتصادی برخی کشورها محسوب می‌شود.

ایران از نظر تجهیزات پزشکی، پزشکان ماهر، ارائه خدمات و جاذبه‌های گردشگری دارای پتانسیل بسیار بالایی است. برنامه‌ریزی‌های مختلفی برای توسعه صنعت گردشگری ایران در نظر گرفته شده است و ما امیدواریم این امر در آینده نزدیک محقق شود

هتل‌ بیمارستان‌ ها

هتل‌ بیمارستان‌ ها در ایران

هتل بیمارستان در واقع مکانی برای استراحت بیماران و خانواده آن‌ها بوده که در طبقات دیگر بیمارستان یا اطراف آن محل قرار گرفته است. بسیاری از گردشگران برای درمان بیماری خود باید مدتی تحت نظر باشند، اما حتما نباید تمام این مدت را در بیمارستان سپری کنند.

برخی بیمارستان‌های ایران برای جذب توریسم درمانی مجهز به هتل هستند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به هتل بیمارستان گاندی تهران، هتل بیمارستان قلب تهران و هتل بیمارستان هلال تهران اشاره کرد، اما اگر بیمارستان مورد نظر برای درمان از هتل برخوردار نبود.میتوان به سایت خان سفر مراجعه کرد و هتل مورد نظر خود را اجاره نمایید

 

031-32687001 - 7003
09131095079 | 09391131343
خ حمزه اصفهانی شمالی نبش کوچه شماره 30 ساختمان ققنوس آژانس مسافرتی آرامیس پرواز آریا
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت و محتویات آن متعلق به خان سفر میباشد طراحی ، پیاده سازی و اجرا توسط شرکت نرم افزاری همیار سفر اسپادانا
0
برای مشاهده سبد خرید کلیک کنید
>
بازگشت به سایت

آژانس هواپیمایی اصفهان آرامیس پرواز آریا

آژانس مسافرتی اصفهان آرامیس پرواز   09391131343 | 09131095079

تور ریلی قشم از اصفهان   7003 - 03132687001

تور قشم از اصفهان   03132682910

تور کیش از اصفهان  اصفهان خیابان 22 بهمن خیابان حمزه شمالی نبش کوچه شماره 30 ساختمان ققنوس طبقه اول آژانس مسافرتی و هوایی غزال پرواز آریا

   تور قسطی از اصفهان   تورهای اقساطی آژانس هواپیمایی اصفهان آرامیس پرواز

ارتباط با ما

عضویت در خبرنامه