بستن
خان سفر
 • ورود و عضویت
منو اصلی
 • IRR
   • IRRریال ایران
   • USDدلار آمریکا
   • EURیورو
   • AEDدرهم امارات
   • فارسی
   • ENGLISH
   • Türkçe
   • العربية
 • آژانس مسافرتی اصفهان
 • آژانس مسافرتی آرامیس پرواز
 • آژانس هواپیمایی اصفهان
 • آژانس هواپیمایی اصفهان
 • تور قسطی اصفهان
 • تور کیش از اصفهان
 • تور لحظه آخری کیش از اصفهان
 • بلیط تفریحات کیش
 • تفریحات کیش ارزان
برگشت

آشنایی با کانادا

در مطلب آشنایی با کانادا با ما همراه شوید تا تصویری کامل از تاریخچه جالب تا طبیعت بی‌نظیر کشور زیبای کانادا را در ذهن شما مثل یک فیلم به نمایش بگذاریم

آشنایی با کانادا

به این فکر می کردم که یک زمان مهد تمدن بشریت در بین النهرین بود و تمدن های بزرگی همچون یونان و روم نیز نزدیک هم قرار داشتند. آن زمان همه چیز در این سرزمین ها اتفاق می‌افتاد. حال در سفریم، سفر به کانادا و پس از ارائه گزارش های فیلم کوتاه از ٢٠ روز اخیر سفر، دلم نیامد ننویسم. از اینجا شروع می کنیم که دنیای آن موقع یعنی دنیای 500 سال پیش در حال بزرگ شدن بود، دنیایی که دیگر داشت برای ساکنین اروپایی کوچک می‌شد، نبردهای مذهبی و جنگ‌های صلیبی بین مسیحیان و مسلمانان، کار را به یارکشی رسانده بود و در این میان، کریستف کلمب مامور شد تا با عبور از اقیانوس اطلس به چین و هند برسد، اما در سال ١٤٩٢ به قاره جدیدی رسید که این سرآغازی بود بر تغییر جغرافیای جهانی که آن روزها از ژاپن در شرق به انگلستان در غرب ختم می شد. 

درباره تاریخ کانادا

درباره تاریخ کانادا

در این حین که بخش کوچکی از شرق قاره جدید کشف شد دیگر دریانوردان هم به میدان آمدند و بازار سفرهای اکتشافی حسابی داغ شد. در این میان در سال ١٤٩٧ و درست ٥ سال بعد از کشف امریکا توسط کریستف کلمب، جان کابوت (دریانورد و کاشف ایتالیایی که در خدمت هنری هفتم، پادشاه انگلستان بود) برای اولین بار بعد از وایکینگ‌ها به خاک کانادا پا گذاشت و سواحل نیوفوندلند را در شرق کانادا کشف کرد. کابوت یک ایالت انگلیسی در این منطقه درست کرد. این منطقه در ساحل اقیانوس اطلس در شرق کانادا اکنون قدیمی‌ترین بخش کشور کانادا است که تا یک قرن پیش مستعمره کشور انگلیس بود. نیو فوندلند یعنی سرزمین جدید کشف شده.

 ژاک کارتیه، دریانورد فرانسوی در سال ١٥٣٥ پا به خاک کانادا گذاشت و از طریق دهانه رودخانه سن لوران در اقیانوس اطلس و شرق کانادا وارد این رودخانه شد و به شهر کبک سیتی امروزی رسید. فرانسوی‌ها تبدیل به اولین ساکنان این سرزمین بعد از سرخپوستان شدند و در سفرهای دریایی بعدی به مونترال امروزی دست پیدا کردند و پایه‌های این شهر را گذاشتند. رودخانه سن لوران از آبشار نیاگارا در جنوب کانادا و مرز آمریکا آغاز می‌شود و در مسیر نزدیک مرز کانادا و امریکا و پس از گذشتن از ساحل تورنتو و مونترال و کبک به اقیانوس اطلس می‌ریزد. فرانسوی ها در عمق سرزمین به سوی کبک و مونترال مستقر شدند و بعدها انگلیسی‌ها نیز در سواحل شرقی مستقر شدند. در سال ١٧٨٣ کنترل همه بخش‌های فرانسوی نیز به دست انگلستان افتاد و کل این کشور تا قسمت‌های کشف‌شده و شناخته‌شده مستعمره انگلیس شد. هنوز قصه اکتشاف کانادا ادامه داشت، تصور کنید فاصله زمینی شهر سنت جونز در شرق کانادا و در جزیره نئو فوندلند که به دست جان کابوت کشف شده بود تا شهر ونکوور در غرب کانادا بیش از ٧٠٠٠ کیلومتر بود و اختلاف زمانی و رانندگی پیوسته حدود ٨٠ ساعت طول می‌کشد یعنی اگر از مشهد حرکت کنیم و کل کشورها رو عبور کنیم تا به لیسبون برسیم همین فاصله را داریم و حال دنیایی ناشناخته روبروي کاشفان و دریانوردان بود. ضمنا می‌بایست ادامه مسیر به صورت زمینی اتفاق می‌افتاد و این شد که غرب کانادا بکر و دست نخورده ماند و اگر دریانوردان می‌خواستند با کشتی از شرق به غرب کانادا بروند، می‌بایست کل امریکای جنوبی را از پائین دور می‌زدند و دوباره بالا می‌آمدند. این مسیر بیش از ٢٥هزار کیلومتر و یا بیشتر بود چرا که در آن زمان کانال پانامایی وجود نداشت که میانبر بزنند و در نهایت یکی از همراهان کاپیتان جیمز کوک، کاشف استرالیا که در سفر آخر جیمز کوک در کشتی دیسکاوری همراه او در جزایر هاوایی بود، در سال ١٧٩٢ وارد آب‌های ونکوور شد و ساحل غربی کانادا را شناسایی کرد. بعدها شهری که در این محل بنیاد گذاشته شد به نام جرج ونکوور نام‌گذاری شد. اما همچنان داستان اکتشاف ادامه داشت...

برایم خیلی جالب است که انگلیسی‌ها در جغرافیای جدید جهان چقدر نقش داشته‌اند و آیا در آن زمانی که آنها مشغول اکتشاف و توسعه جهان در ٣٠٠ سال پیش بودند، کشور ما ایران در چه وضعیتی بود و آیا ما دریانوردان بزرگی در دوران افشاریه، زندیه و قاجاریه داشتیم که همپای این دریانوردان به کاوش در جهان بروند و سهم خواهی کنیم؟ پاسخ سوالم این است که در آن زمان و پس از دوره رشد صفویه، به افولی رسیدیم و تا دوره قاجار درگیر مسایل داخلی و قصه‌های مختلف بودیم و دنیا درگیر انقلاب صنعتی. اینگونه بود که انگلستان توانست به یکه‌تازی‌های خود در دنیای آن زمان ادامه دهد و کانادا مستعمره انگلیس شد و در سال ١٨٦٧ استقلال این کشور رقم خورد و از این به بعد در قالب مشروطه سلطنتی و با نظام پارلمانی و نخست وزیر زیر نظر ملکه انگلیس اداره می شود. 

آشنایی با کشور کانادا

آشنایی با کشور کانادا

کانادا دومین کشور پهناور جهان بعد از روسیه است  و طولانی‌ترین مرز زمینی جهان را با امریکا دارد، مرزی که اکثر شهرها و سکونتگاه‌های کانادا در فاصله نزدیکی از این مرز جنوبی قرار گرفته‌اند. جالب است که ملکه انگلستان، هنوز هم ملکه این کشور بزرگ است و جالب است بدانید که این اتفاق، فقط برای کانادا نیست و خیلی از کشورهای جهان، هنوز زیر نظر ملکه انگلستانند و مشروطه سلطنتی به شمار می‌آیند، هرچند این امر هیچ تأثیری در روال سیاسی این کشورها ندارد.

مساحت کانادا ٩.٩٨٤.٦٧٤ کیلومتر مربع است و ایران ١.٦٤٨.١٩٥ کیلومتر مربع و این یعنی کانادا از نظر مساحت ٦ برابر ایران است. شهرهای تورنتو، مونترال و ونکوور بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای این کشور به شمار می‌آیند که البته از نظر عرض جغرافیایی، هم عرض شهر پاریس به شمار می‌آیند و از شهرهای اسلو، استکهلم و هلسینکی در اسکاندیناوی پائین‌ترند، ولی از آنجا که قطب و سرزمین پهناور کانادا به هم نزدیکند سرمای زمستان زیاد و تابستان‌ها معتدل است.

جمعیت کانادا حدود ٣٧ میلیون نفر است، ٤٪‏ مردم کشور را بومیان یا همان آب‌اوریجینالها (Aboriginal Canadians) تشکیل می‌دهند که ساکنان اولیه این سرزمین بوده‌اند، همچنین بیش از نیم میلیون نفر ایرانی در کانادا زندگی می‌کنند که اکثرا در سه شهر اصلی تورنتو، مونترال، ونکوور سکونت دارند و مشغول به کسب و کارهای گوناگونی هستند. گروه اول مهاجران ایرانی، بعد از انقلاب و در زمان جنگ به اینجا سفر کرده‌اند،گروه دوم در ١٠ تا ٢٠ سال گذشته و گروه سوم که تحصیلات بالایی دارند طی چند سال اخیر برای ادامه تحصیل یا اشتغال در کارهای تخصصی به این کشور وارد شده‌اند.
نام کانادا یک کلمه سرخپوستی است به معنی دهکده یا سرپناه که در زمان ورود ژاک کارتیه در سال ١٥٣٥ به ایالت کبک، از سوی او به کشور اطلاق شد. کانادا یازدهمین اقتصاد پر قدرت جهان را دارد و اقتصاد این کشور شامل صنایع معدنی، خودروسازی، صنایع شیمیایی، نفت، صنایع غذایی، چوب و کاغذ، صنایع معدنی و فلزی، شیلات، کشاورزی گندم، دانه های روغنی، میوه، سبزیجات و توتون است. واحد پولشان هم دلار کانادا است که در حال حاضر با نرخ تبدیل ١ و ٢٥ درصد نسبت به دلار آمریکا تبدیل می‌شود.

شهروندان کانادایی بدون ویزا به ١٧٦ کشور جهان سفر می کنند و ششمین پاسپورت قدرتمند جهان را دارند، زبان رسمی نیز انگلیسی و فرانسوی است. در ایالت کبک به مرکزیت شهر کبک سیتی و همچنین در شهر مونترال این ایالت، همه به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند، در ونکوور و تورنتو و ایالات غربی، مردم بیشتر به زبان انگلیسی صحبت می کنند اما در مجموع هر دو زبان در این شهرها استفاده می‌شود. مالیات ارزش افزوده این کشور پیشرفته از ٦ تا ١٢٪‏ در ایالت‌های مختلف متغیر است. فاصله زمانی کانادا از نظر ساعتی با ایران از ٧ ساعت در شرق یعنی در شهر نیوفوندلند تا ١١ و نیم ساعت در غرب یعنی شهر ونکوور است که این یعنی از شرق تا غرب این کشور ٤ ساعت و نیم اختلاف زمانی داریم.

پرچم کانادا

پرچم کانادا

پرچم کانادا شامل یک برگ درخت افرا در وسط، رنگ سفید در پس زمینه و رنگ قرمز در دو طرف پرچم است. حال چرا افرا در پرچم؟ این برگ برجسته‌ترین نماد کشور کانادا است که از گذشته در همه جا استفاده می‌شده است. ١٣ گونه درخت افرا در کانادا موجود است، این برگ افرا از اسکناس‌های کانادا تا ایرلاین کانادا و در هر جای دیگر، سمبل کشور کانادا است.

در طول مدت سفر به کانادا، برنامه‌های زیادی داشتیم و خواهیم داشت که برایتان خواهیم نوشت. امیدوارم از معرفی کانادا خوشتان آمده باشد. اگر قصد سفر با تور کانادا را دارید، خان سفر برای شما بهترین هتل‌ها و بهترین گشت‌های این کشور را فراهم می‌کند. همچنین برای دریافت ویزای 5 ساله کانادا می‌توانید به متخصصان حرفه‌ای ما در بخش تور خارجی اعتماد کنید. کافیست با شماره 03132687001 تماس بگیرید. 

031-32687001 - 7003
09131095079 | 09391131343
خ حمزه اصفهانی شمالی نبش کوچه شماره 30 ساختمان ققنوس آژانس مسافرتی آرامیس پرواز آریا
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت و محتویات آن متعلق به خان سفر میباشد طراحی ، پیاده سازی و اجرا توسط شرکت نرم افزاری همیار سفر اسپادانا
0
برای مشاهده سبد خرید کلیک کنید
>
بازگشت به سایت

آژانس هواپیمایی اصفهان آرامیس پرواز آریا

آژانس مسافرتی اصفهان آرامیس پرواز   09391131343 | 09131095079

تور ریلی قشم از اصفهان   7003 - 03132687001

تور قشم از اصفهان   03132682910

تور کیش از اصفهان  اصفهان خیابان 22 بهمن خیابان حمزه شمالی نبش کوچه شماره 30 ساختمان ققنوس طبقه اول آژانس مسافرتی و هوایی غزال پرواز آریا

   تور قسطی از اصفهان   تورهای اقساطی آژانس هواپیمایی اصفهان آرامیس پرواز

ارتباط با ما

عضویت در خبرنامه