بستن
خان سفر
 • ورود و عضویت
منو اصلی
 • IRR
   • IRRریال ایران
   • USDدلار آمریکا
   • EURیورو
   • AEDدرهم امارات
   • فارسی
   • ENGLISH
   • Türkçe
   • العربية
 • آژانس مسافرتی اصفهان
 • آژانس مسافرتی آرامیس پرواز
 • آژانس هواپیمایی اصفهان
 • آژانس هواپیمایی اصفهان
 • تور قسطی اصفهان
 • تور کیش از اصفهان
 • تور لحظه آخری کیش از اصفهان
 • بلیط تفریحات کیش
 • تفریحات کیش ارزان
برگشت

تنگه تامرادی یاسوج | درباره تنگ تامرادی کهگیلویه

تنگه تامرادی بکرترین مکان در استان کهکیلویه و بویراحمد

طبیعت بکر تنگه تامرادی یاسوج

انسان ها دارای سلیقه های مختلفی هستند ، بعضی زیبایی را در کویر جستجو می کنند ، بعضی در دل جنگل می بیبنند و بعضی در آبشار و دریا . اما تعداد طرفداران طبیعت‌های سرسبز کم نیست. مکانی جنگلی با رودخانه‌ای که از دل آن می‌گذرد شاید جای مناسب‌تری برای گذراندن اوقات فراغت باشد

تنگه تامرادی و روستای آن یکی از زیباترین جاذبه های استان کهکیلویه و بویراحمد است. این تنگه در ۴۵ کیلومتری یاسوج و در جاده ی سپیدار قرار دارد. موقعیت دقیق آن را در نقشه ی زیر ببینید:

موقعیت تنگه تامرادی یاسوج

معرفی تنگه تامرادی

تنگ تامرادی و روستای آن را می‌توان یکی از بکرترین نقاط استان کهگیلویه و بویراحمد دانست که تا چند سال پیش دسترسی به آن با سختی زیادی صورت می‌پذیرفت اما امروزه به‌دلیل جاده سازی‌های نسبی این امر کمی آسان‌تر شده است.

علت نام‌گذاری این تنگه به این اسم به‌دلیل حضور یکی از طوایف بزرگ ایل بویراحمد به نام تامرادی در این ناحیه است.

آب‌وهوای این ناحیه به‌خصوص در فصل‌های بهار و تابستان بسیار دلپذیر و مطبوع است. در پاییز و زمستان همان طور که از مناطق این‌چنینی انتظار می‌رود با آب‌وهوای سرد و یخبندان روبه‌رو هستیم.

در نزدیکی‌های این آبشار، جنگل بلوط وجود دارد که یکی از جاذبه‌های بسیار زیبای این منطقه بوده و وجود گیاهی به نام جاشیر در سراسر مسیر این آبشار، جلوه‌ بسیار خاصی به طبیعت آن داده است.

تنگه تامرادی منطقه ای بکر است که تا چند سال پیش سفر به آن میسر نبود. نبود هیچ گونه علائم راهنمایی و رانندگی در ۱۰ کیلومتر مسیر پر پیچ و خم، عدم وجود امکانات رفاهی مانند رستوران، سرویس بهداشتی و روشنایی مناسب برای شب از جمله مسائلی است که این مکان تفریحی را در انزوا نگه داشته است. رانندگی در مسیر کوهستانی و پرپیچ و خم این منطقه نیاز به دقت و تمرکز کافی دارد پس بسیار مراقب باشید و ترجیحا با فردی که آشنایی قبلی با مسیر تنگه را دارد همسفر شوید.

این سفر سر تا سر زیبایی خواهد بود. برای رسیدن به تنگه تامرادی از جاده ای در دل دشت های زیبا عبور می کنید. سپس به سوی گردنه های کوهستانی سرازیر می شوید که گیاهی به نام جاشیر زیبایی کوهستان را دو چندان کرده است. در انتهای مسیر از میان جنگل های بلوط عبور می کنید و از زیبایی آن به وجد خواهید آمد. اگر سفر شما در فصل های بهار و تابستان است درخت های بلوط را به خوبی زیر نظر داشته باشید؛ سنحاب ها در این فصل برای جمع کردن بلوط به سراغشان می آیند و شما شانس دیدن سنجاب ایرانی را خواهید داشت.

تاریخچه تنگه تامرادی یاسوج

تاریخ تنگه تامرادی

در ورودی تنگه و در مجاورت روستای حسین آباد، مقبره ای از دوران هخامنشی به جا مانده که متعلق به یکی از سرداران هخامنشی استتنگه تامرادی محل وقوع یکی از جنگ های تاریخ معاصر نیز هست.

تاریخ ایران از دیرباز تا به حال دلاوری های مختلفی را به چشم دیده است که سرداران و و سربازان کشور آفریده اند و اما طبیعت سرزمین هم گاهی در پیروزی این نبردها موثر بوده است.

نگ تامرادی جنگ بزرگی بود که در سال ۱۳۰۹ بین نیروی شاهنشاهی ارتش ایران از یک سو و طوایف ایل بویراحمدی درسوی دیگر اتفاق افتاد. ایل بویر احمد از ۷۰۰ نفر تشکیل میشد و جنگجویان شاه ده هزار نفر بودند که بنظر میرسید پیروزیشان حتمی است اما کدخدایان بویراحمد که این جنگ را فرماندهی می کردند از مهارت های نبرد خود که با توجه به شرایط جغرافیایی تنگه تامرادی قابل پیاده سازی بر روی لشکر شاه بود استفاده کردند و سربازان و لشکر شاهنشاهی را در تنگه تامرادی شکست دادند.

بویراحمدی ها بعد از این نبرد شهرت فراوان یافتند تا جایی که از آنها و فنون جنگیشان در کاخ سلطنتی رضا شاه نام برده می شود؛ و اشعاری در وصف آن ها در میان عشایر و جنوب کشور سروده شد. امروز این کوهستان زیبا همچنان سرفراز ایستاده است و شما را برای دیدن این شکوه صدا می زند.

با توجه به موارد مذکور، میتوان قدمتی طولانی برای این روستا در نظر گرفت. مردم روستای تنگه تامرادی به زبان لری سخن می‌گویند. مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

دیدنی های تنگه تامرادی کهگیلویه و بویراحمد

دیدنی ها و جاذبه های تنگه تامرادی یاسوج

غارها

علاوه بر وجود آبشارهای زیبا غارهایی که آب از دل آن می گذرد و آب مداوم از سقف آنان چکه میکند هرچه بیشتر بر جذابیت تنگه افزوده است.

چشمه بلوط عسلی

چشمه بلوط عسلی در حوالی تنگه تامرادی واقع شده است و یکی از معروف ترین تفرجگاه های منطقه به شمار می رود. حوالی این چشمه برای ییلاق عشایر مکان مناسبی است علاوه بر آن در پایین دست خود، حوضچه‌های طبیعی زیبایی را به وجود آورده است و بازدیدکنندگان را به سمت خود می کشد.

جنگل بلوط

شرایط آب و هوایی خوب در تنگه تامرادی باعث شده است درختان بلوط زیادی در این منطقه رشد کنند و این محدوده را به جنگلی از بلوط های سرسبز تبدیل کرده است که هر ساله گردشگران زیادی از سراسر کشور از این منطقه گردشگری دیدن می کنند.

آبشارها و حوضچه ها

تماشایی ترین جاذبه ی این تنگه آبشارهای آن هستند. بلندترین آبشار ۵۰ متر ارتفاع دارد و ۴ آبشار دیگر با ارتفاع های حدود ۸ تا ۱۰ متر در رتبه ی بعدی قرار دارند که در مسیر تنگه قرار گرفته اند و هر یک زیبایی خاص خود را دارند.

پای هر یک از آبشارها حوضچه های آب وجود دارد که میتوانید ساعت ها به تماشای آبشار بشینید و از صدای دلنشین ریختن آب به حوضچه ها لذت ببرید.

آبشارها و حوضچه های تنگه تامرادی کهگیلویه و بویراحمد

دسترسی به تنگه تامرادی

برای دسترسی به این تنگه ابتدا به شهر یاسوج، مرکز استان کهکیلویه و بویراحمد سفر کنید. از این شهر وارد جاده یاسوج به بابا میدان شوید. بعد از طی کردن مسیری حدود ۲۵ کیلومتر تابلو جاده سپیدار را در سمت راست جاده مشاهده می کنید. وارد جاده سپیدار شوید و پس از پیمودن حدود ۱۰ کیلومتر در سمت چپ وارد جاده تنگه تامرادی شوید.

از اینجا به بعد با جاده‌ای کوهستانی و پر پیچ و خم روبرو هستیم. همان طور که گفتیم دسترسی به این مکان در گذشته آسان نبود اما امروزه تا حدی از مشکلات آن کاسته شده است. مثلا می توان از جاده آسفالت استفاده کرد.

پس اگر در حال برنامه ریزی برای سفرهای تابستانی هستید، این تنگه و آبشار معروف آن از بهترین گزینه های پیش روی شما هستند.

دسترسی به تنگه تامرادی یاسوج

بهترین زمان سفر به تنگه تامرادی یاسوج

روستای تنگه تامرادی از سطح دریا ۱۴۰۰ متر ارتفاع دارد و تحت تاثیر اقلیم معتدل و مرطوب قرار دارد و بهترین زمان برای بازدید از آن بهار و تابستان می باشد.

در فصل بهار و تابستان آب و هوای معتدلی بر منطقه حاکم می شود اما با شروع فصول سرما، دمای هوا به شدت کاهش می یابد و سرمای سختی بر منطقه حاکم می شود.

مسیر دسترسی

این آبشار در 45 کیلومتری جنوب غربی یاسوج واقع شده است. از یاسوج باید در جاده بابا میدان و به سمت گچساران حرکت کنید. با گذشت 25 کیلومتر از یاسوج به سه راهی سپیدار می رسیم و با خروج از جاده بابا میدان، به سوی سپیدار راهی می شویم. جاده از میان دشت هموار به سوی گردنه های کوهستانی می رود. 10 کیلومتر جلوتر سه راهی دیگری وجود دارد که ما را به سمت تنگ تامرادی می برد. از اینجا به بعد جاده پر پیچ و خم می شود و از میان جنگل بلوط عبور می کند. کم کم ارتفاع بیشتری می گیریم و در پایین دست دره ها و تنگ های بیشتری نمایان می شود. ناهمواری های کوهستان و دیواره های بلند و دره های عمیق بر زیبایی های مسیر می افزاید. سرانجام جاده به میان تنگ و محل عبور آب می رسد. اینجا همانجایی است که باید از ماشین جدا شد و به سمت آبشارهای تنگ تامرادی رفت.

علاوه بر تنگه تامرادی، دیگر دیدنی های این قسمت از کهگیلویه و بویر احمد جاده زیبای بابامیدان، پل تاریخی پریم، دو گور دوپا، جاده باشت به چرام در اوج زیبایی منتظر شما هستند.

از مهمترین مشکلات این منطقه گردشگری می توان به عدم وجود هر گونه علائم راهنمایی و رانندگی در ۱۰ کیلومتر مسیر پر پیچ و خم منتهی به این مکان اشاره کرد. عدم وجود امکانات رفاهی از جمله رستوران ، سرویس بهداشتی و روشنایی مناسب برای شب از دیگر مسائلی است که این مکان تفریحی را در انزوا نگه داشته است.

بهترین زمان سفر تنگه تامرادی کهگیلویه و بویراحمد

031-32687001 - 7003
09131095079 | 09391131343
خ حمزه اصفهانی شمالی نبش کوچه شماره 30 ساختمان ققنوس آژانس مسافرتی آرامیس پرواز آریا
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت و محتویات آن متعلق به خان سفر میباشد طراحی ، پیاده سازی و اجرا توسط شرکت نرم افزاری همیار سفر اسپادانا
0
برای مشاهده سبد خرید کلیک کنید
>
بازگشت به سایت

آژانس هواپیمایی اصفهان آرامیس پرواز آریا

آژانس مسافرتی اصفهان آرامیس پرواز   09391131343 | 09131095079

تور ریلی قشم از اصفهان   7003 - 03132687001

تور قشم از اصفهان   03132682910

تور کیش از اصفهان  اصفهان خیابان 22 بهمن خیابان حمزه شمالی نبش کوچه شماره 30 ساختمان ققنوس طبقه اول آژانس مسافرتی و هوایی غزال پرواز آریا

   تور قسطی از اصفهان   تورهای اقساطی آژانس هواپیمایی اصفهان آرامیس پرواز

ارتباط با ما

عضویت در خبرنامه