هزینه سفر به استانبول

هزینه ها و مخارج سفر به استانبول ترکیه

استانبول مرکز اقتصادی، مالی و فرهنگی ترکیه استاستانبول بزرگترین شهر کشور ترکیه با جمعیتی بیش از 15 میلیون نفر و یکی از بزرگترین شهرهای اروپا و جهان است. آنچه که در جغرافیای استانبول جالب توجه است این است که در هر دو طرف تنگه بُسفر قرار دارد و شهری است که در دو قاره آسیا و اروپا واقع شده است. نیمه غربی شهر در اروپا و نیمه شرقی آن در آسیا است. طرف آسیایی عمدتا مسکونی است.

سفر به استانبول

پروازهای بین المللی به فرودگاه جدید استانبول یا صبیحا گوکچن انجام می شود. بین این دو فرودگاه ، فرودگاه جدید استانبول به مرکز شهر نزدیک است و بیشتر پروازها ازایران به فرودگاه جدید استانبول انجام می گیرد. در هنگام رزرو بلیط به این نکته توجه داشته باشید که کد فرودگاه جدید استانبول "IST" و کد فرودگاه صبیحا گوکچن "SAW" می باشد.

از فرودگاه جدید استانبول به سلطان احمد تاکسی وجود دارد ولی پیشنهاد ما به شما استفاده از مترو است، گزینه موجود و راحت دیگری هم برای فرودگاه جدید استانبول به تکسیم و هم برای فرودگاه صبیحا گوکچن به تکسیم استفاده ازHAVABUS می باشد.

چیزهایی که باید در سفر به استانبول به خاطر داشته باشید

لازم هست که شما لیرهای کوچک مانند 5،10 و 20 لیری همراه خود برای حمل و نقل و کارهای دیگر همراه داشته باشید.

اگر شما از مترو و یا کشتی استفاده می کنید می توانید با خرید "استانبول کارت" مقداری در هزینه خود صرفه جویی کنید.

هتل های بی شماری در استانبول وجود دارد اگر شما تاکسی می گیرید، بهتر است که نقشه و یا آدرس کامل هتل و شماره تلفن هتل خود را به راننده نشان دهید.

صرفه جویی در هزینه حمل و نقل با استانبول کارت

استانبول کارت مثل کارت مترو در ایران است که شما می‌توانید با آن سوار اتوبوس و مترو و تراموا بشوید. این کارت‌ها هزینه جابجایی شما در استانبول را کم می‌کند. قیمت استانبول کارت 13 لیر است که قیمت هر سفر بنا به مسیر آن، متفاوت است و در صورت تمام شدن اعتبار آن، شارژ میشود.

اگر در مسیری نتوانستید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید، ناگزیر هستید که تاکسی بگیرید. تاکسی گرفتن در استانبول مثل دربست گرفتن در ایران است و به همین دلیل تاکسی گران‌ترین وسیله نقلیه در استانبول است. هزینه‌ی تاکسی بر اساس تاکسی‌متر محاسبه می‌شود و ورودی آن حدودا 5.55 لیر است و شما برای هر کیلومتر باید 3.45 لیر بپردازید.

هزینه سفر به استانبول؛ بخش اول گذرنامه

برای سفر به استانبول نیازی به صدور ویزا ندارید و تنها با گذرنامه خود می توانید به این شهر سفر کنید. بر اساس آخرین استعلام در سال 1401 هزینه های مربوط به صدور گذرنامه عبارتند از:

10 هزار تومان بابت پرداخت هزینه های شهرداری

مبلغ 110 هزار تومان بابت هزینه  خدمات دفاتر پلیس +۱۰

مبلغ 5 هزار تومان بابت صدور شناسه الکترونیکی و چاپ فرم

200 هزار تومان بابت خزانه داری استان و تعرفه صدور گذرنامه

هزینه سفر به استانبول

عوارض خروج از کشور به استانبول چقدر است؟

عوارض خروج از کشور مبلغی است که هر فرد هنگام خروج از کشور به دولت پرداخت می‌کند. عوارض خروج از کشور هر سال متفاوت است و مبلغ مشخصی تعیین می‌شود. در سال 1401،  طبق مصوبه‌ی مجلس شورای اسلامی مبلغ عوارض خروج از کشور برای هر نفر در بار اول 4 میلیون ریال، برای بار دوم 6 میلیون ریال و برای دفعات سوم به بعد 8 میلیون ریال است. این هزینه از طریق سامانه‌های الکترونیکی قابل پرداخت است. بنابراین اگر شما در فرودگاه هستید به راحتی می‌توانید پیش از خروج از گیت، این عوارض را پرداخت کنید. اگر هم به صورت زمینی سفر می‌کنید، در همان مرز قادر به پرداخت عوارض خروج از کشور هستید. البته امکان پرداخت این مبلغ پیش از رسیدن به فرودگاه یا مرز هم وجود دارد.

انتخاب نحوه رفتن به استانبول بستگی به زمان، بودجه و علاقه مندیهای شما دارد. گزینه های اصلی شما یکی از موارد زیر است.

هواپیما، قطار، اتوبوس، ماشین شخصی

1. هزینه سفر به استانبول با ماشین شخصی

اگر شما وقت کافی برای گشت و گذار در اختیار دارید، سفر با ماشین شخصی گزینه جذابی است. شما فرصت دارید تا در مسیر انتخابی خودتان، کم کم پیش بروید و شهر به شهر جاذبه های توریستی ترکیه را ببینید. تجربه سبک زندگی و فرهنگ جاری در هر جای این کشور از خوراک و غذا تا آداب و رسوم و سنتها، لذتبخش و منحصربفرد است. هزینه سفر به استانبول با ماشین شخصی باز بستگی به نوع برنامه و مدت زمان آن دارد. شما می توانید از مسیر ساحلی دریای سیاه یا مدیترانه، لذتی دو چندان از سفر ببرید.

مدارک و هزینه سفر با ماشین شخصی به استانبول(قیمتها قابل تغیییر است)

کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور: بدون بازدید خودرو 16,500 تومان؛ با بازدید خودرو 30,000 تومان

پلاک بین المللی: 425,000 تومان

دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو: 130,000 تومان

برچسب CD و IR: برابر با 5,400 تومان

گواهینامه بین المللی یک ساله: 141,000 تومان

بیمه 10 روزه ماشین: بسته به شرکت بیمه متفاوت

تفاوت هزینه بنزین ترکیه با ایران را فراموش نکنید. هنگام خروج از کشور باید تفاوت قیمت بنزین ایران با کشور ورودی را بپردازید. چه باک شما پر باشد یا خالی مبنای محاسبه قرار می گیرد.

2.خرید بلیط هواپیما استانبول

 مرسوم ترین و راحت ترین روش سفر به ترکیه، خرید بلیط هواپیما استانبول است. غیر از تهران بعضی شهرهای ایران مانند اصفهان، تبریز؛ مشهد و شیراز نیز به صورت مستقیم پرواز استانبول دارند. با توجه به مبدا خود می توانید از یکی از شهر های فوق بلیط چارتر استانبول تهیه و در مخارج سفر خود صرفه جویی کنید. 

مدت زمان سفر با هواپیما تهران استانبول: از فرودگاه امام خمینی تا فرودگاه آتاتورک بین 3 ساعت تا 3 ساعت و نیم است.

مدت زمان سفر با هواپیما تبریز استانبول: از فرودگاه تبریز تا تا فرودگاه آتاتورک حدود 02:10 ساعت است

هزینه سفر به استانبول

3.خرید بلیط اتوبوس استانبول

سفر با اتوبوس به استانبول در ایران متداول است. معمولا از مبدا تهران به استانبول و از تبریز به استانبول می توانید اقدام به خرید بلیط اتوبوس استانبول کنید. مسافت زمینی تهران به استانبول حدود 2000 کیلومتر است. مسیر اتوبوسها از تهران، ماکو، بازرگان وارد خاک ترکیه می شود تا از مسیر ترانزیتی دغوبایزید، آغری، ارزروم، ارزنجان، آماسیا، بولو، ایزمیت به استانبول برسد. مسافت زمینی تبریز به استانبول حدود 1500 کیلومتر است.

مدت زمان سفر با اتوبوس تهران استانبول: با توجه به مدت زمان بازدید و چک کردن پاسپورت در مرز بین 30 تا 40 ساعت

مدت زمان سفر با اتوبوس تبریز استانبول: با توجه به مدت زمان بازدید و چک کردن پاسپورت در مرز حدود 24 ساعت

4 .سفر با قطار به استانبول

قطار زیباترین وسیله سفر به مقاصد گردشگری است. در طول مسیر شما بهترین مناظر شگفت انگیز آناتولی و چشم اندازهای ترکیه را خواهید دید. برای سفر با قطار به استانبول با لازم است اول از تهران به آنکارا بروید. از آنکارا به استانبول هم سوار قطار معمولی یا سریع السیر شوید.

بلیط قطار تهران-آنکارا:  43 یورو

بلیط قطار آنکارا-استانبول: بین 70  تا 98 لیر ترکیه

مدت زمان سفر با قطار تهران استانبول: با توجه به مدت زمان بازدید و چک کردن پاسپورت در مرز بین 30 تا 40 ساعت

مدت زمان سفر با قطار تبریز استانبول: با توجه به مدت زمان بازدید و چک کردن پاسپورت در مرز حدود 24 ساعت

هزینه سفر به استانبول؛ بخش سوم اقامت

در حالت کلی رزرو هتل های 3 ستاره تا 5 ستاره استانبول می تواند از بهترین انتخاب ها برای افرادی باشد که قصد لذت بردن از این سفر را دارند. البته هتل های 1 و 2 ستاره بسیاری در این شهر وجود دارند اما این هتل ها به علت کیفیت بسیار پایین مسافران پیشنهاد نمی شود. علاوه بر هتل ها، رزرو سوئیت نیز می تواند از گزینه های محبوب برای مسافران قلمداد شود.

هزینه یک هفته سفر به استانبول و اقامت در هتل های 3 تا 5 ستاره از 9 میلیون تومان تا 30 میلیون تومان خواهد بود. علاوه بر این هزینه اقامت در سوئیت های 2 نفره در استانبول به طور میانگین بین 400 تا 600 لیر است.

هزینه سفر یک هفته ای به استانبول و اقامت در هتل 3 ستاره

قیمت یک هفته اقامت هتل های 3 ستاره در استانبول حداقل 9 میلیون است. البته این موضوع بستگی به هتل محل اقامت شما دارد. در هتل های با کیفیت 3 ستاره و خصوصا هتل هایی که در مناطق خوش آب و هوای استانبول مثل تکسیم قرار دارند، نرخ رزرو اتاق در این هتل ها می تواند تا 14 میلیون تومان نیز افزایش داشته باشد.

اما اگر قصد رزرو هتل در استانبول را دارید، پیشنهاد می کنیم تور این شهر را خریداری و هزینه کمتری پرداخت کنید. میانگین هزینه یک هفته سفر به ترکیه با تور در هتل های 3 ستاره این شهر، 10 میلیون تومان است. پیشنهاد می شود از رزرو هتل های ارزان قیمت در این شهر خودداری کنید. نوسان نرخ هتل های 3 ستاره برای اقامت هفت روزه از 70 تا 800 لیر متفاوت است.

هزینه سفر به استانبول و اقامت در هتل های 4 ستاره

هتل های 4 ستاره استانبول با توجه به کیفیت و خدمات نسبتا بیشتر نسبت به هتل های 3 ستاره، به صورت میانگین 4 میلیون تومان گران تر از 3 ستاره این شهر است. از بهترین هتل های 4 ستاره در استانبول می توان به هتل گرند هیلاریوم ، هتل آیکون ، هتل لیون ، هتل گلدن هیل و بسیاری از اقامتگاه های دیگر اشاره کرد.

هزینه سفر یک هفته ای به استانبول و اقامت در این هتل ها به صورت میانگین، بین 14 تا 18 میلیون تومان است. هزینه اقامت در هتل های 4 ستاره از 100 تا 1200 لیر متفاوت است.

هزینه سفر به استانبول و اقامت در هتل های 5 ستاره

خدمات هتل های 5 ستاره استانبول در تمام دنیا شهرت دارد. این مجموعه های اقامتی بهترین خدمات را از قبیل ارائه غذاهای کشورهای مختلف، مراکز ورزشی، مراکز ماساژ حرفه ای، حمام ترکی، تبدیل ارز، وایفای پر سرعت رایگان، خط تلفن مستقیم و بسیاری خدمات دیگر را به مسافران ارائه می دهند.

بهترین هتل های 5 ستاره در استانبول شامل هتل دیوان، هتل لوکس شانگری، هتل رافلز، هتل ماریوت، مارمارا، هیلتون، تایتانیک و بسیاری هتل های دیگر می شود.  اقامت در هتل های 5 ستاره این شهر به ازای 7 روز حداقل 150 لیر است.

هزینه سفر به استانبول

هزینه سفر به استانبول؛ بخش چهارم حمل و نقل

حمل و نقل در استانبول را می توانید اگر با خودروی خود وارد این شهر شده اید به صورت شخصی در این شهر تردد داشته باشید. البته در صورتی که قصد بنزین زدن دارید جالب است بدانید تعرفه هر لیتر بنزین ترکیه معادل 20 تا 29 لیر است. در سایر موارد با تاکسی، تراموا، مترو و وسایل نقلیه دیگر انجام دهید.

پرداخت هزینه استفاده از وسایل نقلیه مختلف در استانبول تنها با تهیه استانبول کارت امکان پذیر است. هزینه تهیه استانبول کارت نیز، 50 لیر معادل 100 هزار تومان است. البته هزینه استفاده هر کدام از وسایل نقلیه متفاوت است. در این قسمت به بررسی هزینه استفاده هر کدام از این وسایل می پردازیم. توجه داشته باشید قیمت این وسایل نقلیه با احتساب داشتن استانبول کارت محاسبه شده است.

هزینه تاکسی: به ازای هر کیلومتر، ملزم به پرداخت 7 لیر اضافه هستید.

هزینه اتوبوس استانبول: 2 لیر و کودکان زیر 6 سال رایگان

هزینه فونیکولار یا قطار کابلی استانبول: 2.6 لیر 

هزینه مترو استانبول: 3.5 لیر

هزینه فرابر استانبول: 3 لیر 

هزینه متروبوس استانبول: 4 لیر

هزینه سفر به استانبول؛ بخش پنجم بازار گردی و خرید

در حالت کلی برای یک هفته خرید از پاساژهای این شهر می بایست حداقل 1500 لیر همراه خود داشته باشید. اما این در صورتی است که اجناس ترکی را از این مراکز خرید تهیه کنید. در صورت خرید اجناس وارداتی و برندهای لوکس، ممکن است به 100 برابر این هزینه ها نیاز داشته باشید. همچنین میانگین نرخ اجناس در فروشگاه های استانبول به شرح زیر است.

هزینه خرید لباس در استانبول مانند قیمت پوشاکِ برند و غیر برند در استانبول حدود ۱۰ تا ۴۵% ارزان تر از موارد مشابه در تهران است که قیمت برخی از لباس ها را در ترکیه به لیر شرح داده ایم.

قیمت شلوار جین برند در استانبول: حدود 252 لیر ترکیه

یک جفت کفش چرم مردانه در استانبول: حدود 370 لیر ترکیه

قیمت یک جفت کفش نایک در استانبول: حدود 500 لیر ترکیه

قیمت پیراهن زنانه با برند زارا یا اچ اند ام در استانبول: حدود 173 لیر ترکیه

هزینه سفر به استانبول؛ بخش ششم شکم گردی

هزینه غذاها و خوراکی های استانبول هر ساله در حال افزایش است. در حالت کلی برای اقامت یک هفته ای در ترکیه می بایست حداقل بین 200 تا 300 لیر (360 تا 600 هزار تومان) برای شکم گردی در رستوران ها و فست فودهای استانبول هزینه پرداخت کنید. در این قسمت به بررسی هزینه شکم گردی در استانبول به ازای هر روز می پردازیم.

کاپوچینو: 30 تا 70 لیر

رستوران ارزان: 60 لیر برای هر وعده

رستوران معمولی: 260 لیر برای 3 وعده 2 نفره

مک دونالد و غذاهای ترکیبی فست فودی: 50 تا 72 لیر

علاوه بر این موارد، هزینه مهم ترین مواد خوراکی جهت درست کردن در منزل نیز به شرح زیر است:

سیب: 6 تا 20 لیر

پرتقال: 5 تا 25 لیر

نوشابه: 7 تا 20 لیر

گوجه فرنگی: 18 لیر

پنیر محلی: 50 تا 140 لیر

شیر 1 لیتری: 13 تا 20 لیر

کاهو (1 راس): 5 تا 18 لیر

آب معدنی کوچک: 2 تا 10 لیر

تخم مرغ کیلویی: حدودا 24 لیر

نان سفید تازه 500 گرمی: 7 تا 15 لیر

هر کیلوگرم گوشت گاو: 110 تا 200 لیر

هزینه سفر به استانبول

هزینه سفر به استانبول، بخش هفتم تفریحات

ورودی حمام ترکی استانبول: از 15 لیر

هزینه ورودی دلفیناریوم استانبول: 45 تا 60 لیر

قیمت ورودی آکواریوم تورکوآ زو استانبول: ۱۳۰ لیر

قیمت بلیط ورودی آکواریوم استانبول: 35 تا 53 لیر

هزینه بلیط ورودی مسجد ایاصوفیه استانبول: رایگان

بلیط ورودی پارک آبی آکوامارین استانبول: ۳۰ تا ۴۵ لیر

قیمت بلیط ورودی پارک آبی دلفین استانبول: ۳۰ تا ۴۰ لیر

هزینه و قیمت تورهای کشتی کروز در بسفر استانبول: ۱۲۰ تا ۲۴۰ لیر

قیمت بلیط ورودی مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی استانبول: رایگان

هزینه بلیط ورودی باسیلیکا سیسترن استانبول: 15 لیر برای مسافران خارجی

قیمت بلیط ورودی کاخ دلمه باغچه استانبول: 90 لیر برای بازدید از همه قسمت ها

قیمت بلیط ورودی کاخ توپکاپی استانبول: ۴۰ لیر برای بلیت موزه + ۴۵ لیر برای بازدید از باقی بخش ها

0 رتبه
0 نظر

امتیاز بدهید

کاربر گرامی با اشتراک نظرات ما را بهبود عملکرد یاری دهید
  • لازم است محتوای ارسالی منطبق برعرف و شئونات جامعه و با بیانی رسمی و عاری از لحن تند، تمسخرو توهین باشد.
  • از ارسال لینک‌ سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی نظیر شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.
  • در نظر داشته باشید هدف نهایی از ارائه‌ی نظر درباره‌ی مطالب ارائه‌ی اطلاعات مشخص و مفید برای راهنمایی سایر کاربران در فرآیند است.
بازگشت به فروشگاه
09131095079
موبایل*
کد دریافت شده را وارد کنید*
رمز عبور جدید*

کد تایید دریافت نکردید ؟ دریافت مجدد

نام و نام خانوادگی
موبایل*
پسورد*
کد ملی
ایمیل
کد دریافت شده را وارد کنید*

کد تایید دریافت نکردید ؟ دریافت مجدد