رویا پارک تهران

معرفی رویا پارک تهران

اگر در میان جاذبه های توریستی تهران به دنبال مکانی سحرانگیز می‌گردید، بازدید از مجموعه رویا پارک را به شما پیشنهاد می‌کنیم. گردش در بخش‌های مختلف این تم‌پارک، رویای حضور در دنیای وارونه را ممکن می‌کند. رویاپارک یک مجموعه بی‌نظیر به شمار می‌رود که با ایجاد خطای دید، ذهن شما را جادو می‌کند. در این موزه علاوه بر بازدید از آثار خطای دید، امکان عکاسی و خاطره‌آفرینی در لوکیشن‌هایی منحصربه‌فرد وجود داردبازدید از این تم پارک تفریحی مناسب برای اغلب گروه‌های سنی از کودکان تا بزرگسالان است.

رویا پارک تهران کجاست؟

رویا پارک تهران از حیرت‌انگیزترین جاهای تفریحی تهران، در مجاورت هیومن پارک و در مجموعه موزه دارآباد واقع شده است. رویاپارک در شمار موزه‌های تراز اول دنیا و از بزرگ‌ترین موزه‌های خطای دید خاورمیانه به شمار می‌رود. جذابیت این موزه وام‌دار هنر ایجاد خطای دید در بازدیدکنندگانی است که از سفر به دنیای تخیل لذت می‌برنددر این پارک بیش از ده‌ها اثر جذاب در ۶ بخش‌ مختلف وجود دارد. هر یک از بخش‌های شش‌گانه این موزه عنان ذهن شما را به دست می‌گیرد تا تشخیص مرز بین واقعیت و حقه‌های به‌کاررفته در هر اثر دشوار و دشوارتر شود. یکی از نکات سرگرم‌کننده موزه این است که باید با عمیق نگاه کردن به آثار قدرت تشخیص خود را محک بزنید و سعی در کشف پدیده‌ها داشته باشید.

طراح رویا پارک کیست؟

این تم پارک زیر نظر صالح سخندان معروف به آقای خطای دید و کارشناسان مورد تائید او ساخته شده است و چیدمان آثار موجود در موزه به مدت هفت ماه به طول انجامید. بیشتر استفاده از هنر ایجاد خطای دید تنها در عکس‌ها و مجلات سرگرم‌کننده دیده می‌شد. آقای سخندان ازجمله اولین افرادی بود که استفاده صرف از این هنر را از مجلات سرگرمی بیرون کشید و با تلفیق دنیای رمزآلود ریاضیات و هنر آثار شگفت‌انگیزی را در موزه رویا پارک خلق کرد«من خود خوشحالی‌ام» جمله شعار این مجموعه، به‌نوعی یادآور این است که خوشحالی از درون خود انسان می‌جوشد و شاید اشاره‌ای به تلاش سازندگان این اثر برای ایجاد لحظات شاد دارد.

گردش در بخش‌های مختلف رویا پارک تهران

پیش از ورود به هریک از بخش‌های موزه، آمادگی سردرگم شدن را داشته باشید. وجود دو سنگ غول‌پیکر سوار بر هم که در فضای مقابل در ورودی موزه معلق‌اند و میز کج فروش بلیت، در همان ابتدا به شما نوید حضور در دنیایی عجیب و مدهوش‌کننده را می‌دهنددر هر یک از ۶ بخش مجموعه لحظاتی پر از شگفتی خلق می‌شوند، پس به مغز خود اجازه دهید تا در تفاوت‌های بصری حل شود. هریک از اتاق‌های تودرتوی موزه به بخش مجزایی اختصاص دارد و کارشناسان در هر بخش برای راهنمایی بازدیدکنندگان در خصوص سازوکار آثار حضور دارند. اگر هم تمایل داشته باشید می‌توانید از عکاسان حاضر در مجموعه بخواهید از شما در هر بخش عکاسی کنند و عکس‌ها را بر روی تی‌شرت، لیوان یا شاسی چاپ کنند.

بخش اول: بخش سه‌بعدی رویا پارک

در این بخش با مدد گرفتن از صنعت چاپ آثار و عکس‌هایی قرار دارند که اگر در زاویه درستی قرار بگیرید و آن لحظه را ثبت کنید گویی جزئی از آن تصاویر سه‌بعدی و بیرون زده هستید. مثلاً می‌توانید در عکس‌های خود بر دستان گوریل غول‌پیکر، یا در حال بلعیده شدن در دهان کوسه دیده شوید و یا همچون فرشته‌ای بال بگشایید. در بخش سه‌بعدی رویا پارک دو بخش متمایز برای آثار بین‌المللی و ایرانی وجود دارد. بخش ایرانی مربوط به داستان‌ها و اساطیر ایرانی مثل شیر دال، فرش ایرانی، ملاصدرا، خیام و کمان آرش کمانگیر و بخش بین‌المللی شامل آثاری از ونیز، صحنه جنگل و… است.

بخش دوم: بخش آینه‌ها (بی‌نهایت) رویاپارک

برای ورود به بخش بی‌نهایت باید از راهرویی با نورپردازی جالب عبور کنید. در این بخش با به خدمت گرفتن آینه‌ها، آثاری بدیع از دنیای بی‌نهایت آینه‌ها خلق شده‌اند. از آثار این بخش می‌توان به کتابخانه بی‌نهایت، دالان بی‌نهایت، مثلث بی‌نهایت، مکعب بین‌هایت، کهکشان بی‌نهایت، اثر بی‌وزنی، میز شام آخر، اثر فصل مشترک اشاره کرد.

بخش سوم: بخش پرسپکتیو رویاپارک

آثاری این بخش تماماً بر مبنای تکنیک پرسپکتیو طراحی شده و نورپردازی و خطوط به‌کاررفته در دیوارهای این بخش سعی در القای حس آرامش به بازدیدکنندگان دارند. ازجمله آثار فاخر این بخش صورت یوز ایرانی است که با صدها مدادرنگی که روی هوا معلق هستند، ایجادشده است. تنها با قرار گرفتن در زاویه خاصی صورت یوز را به‌صورت کامل مشاهده می‌کنید. اگر هم زاویه دید خود را تغییر دهید در سوی دیگر نقشه ایران را با همان مدادرنگی‌های معلق خواهید دیدمجسمه‌های دومنظری از دیگر آثار جالب‌توجه این بخش به شمار می‌روند؛ در این بخش، تصویری که از مجسمه دیده می‌شود متفاوت از تصویرش در مقابل آینه است. بنا به گفته آقای سخندان این خطای دید به دلیل طراحی فرم رویه و زوایای قرارگیری اجسام در مقابل آینه رخ می‌دهد. اثر تیرکس، راه رو، میز و اثر ایران که با طراحی دگرگون ساخته‌شده‌اند از دیگر آثار موجود در این بخش هستند.

بخش چهارم: جاذبه‌های رویا پارک

با قدم گذاشتن به اتاق جاذبه رویاپارک بعید نیست که دچار سرگیجه و حس سقوط شوید؛ البته پس از مدتی به محیط عادت می‌کنید و از کشف رازهای این بخش شگفت‌زده می‌شوید. در بخش‌های مختلف این اتاق شوخی‌های جالبی با نیروی جاذبه شده، مثلاً در یک سمت دکوری را می‌بینیم که دیوارها و بخش‌های آن با زاویه ۲۰ درجه‌ای نسبت به سطح زمین ساخته‌شده‌اند و این خطای دید را به وجود می‌آورد که در حال سقوط هستید. در سمت دیگر اتاق‌هایی را می‌بینیم که به‌صورت وارونه ساخته‌شده‌اند و با قدم گذاشتن بر روی آن گویی بر روی سقف راه می‌روید.

بخش پنجم: بخش ترفندهای رویا پارک تهران

در این بخش از رویا پارک تابلوهای خطای دید وجود دارند که به‌صورت متمرکز با ایجاد خطای شناختی در دیدگان، شما را دچار خطا می‌کنند. عصای مرتاض از سوژه‌های جالب برای عکاسی در این بخش است که به شما امکان می‌دهد در تصویر به‌صورت معلق بین زمین و هوا دیده شویداثر هنر سایه هم از آثار بسیار هنرمندانه و ظریف این بخش محسوب می‌شود. ابعاد و عمق هر یک از حروف به‌کاررفته در این اثر با دقتی در حد میکرومتر طراحی شده است. نحوه قرارگیری آن‌ها و زاویه خاص تابش نور باعث تشکیل سایه یک انسان می‌شود.

بخش ششم: بخش تاریکی رویا پارک

نقاشی‌های به‌کاررفته در این بخش تنها با نور UV قابل‌مشاهده است. در این بخش روایتی از سفر به جهان هستی وجود دارد. سفر شما در این بخش از سیر در کهکشان‌ها و منظومه شمسی شروع می‌شود. سپس به جنگل‌ها فرود می‌آیید و موج دریا را مشاهده می‌کنید. هرچه پیش‌تر می‌روید به دنیای هیجان‌انگیز زیر آب وارد می‌شوید. در این بخش زیردریایی معروف ۲۰ هزار فرسنگ زیردریا را مشاهده می‌کنید که توسط یک اختاپوس در برگرفته شده است. با وارد شدن به زیردریایی درمی‌آبید که این سفر شگفت‌انگیز به انتهای خود رسیده، در این بخش می‌توانید عکس‌های خود را به‌صورت شاسی، تی‌شرت و لیوان از مسئولین حاضر تحویل بگیرید.

امکانات رویا پارک

 • کافی‌شاپ و رستوران
 • فروشگاه خرید هدیه
 • استودیو عکاسی اختصاصی
 • چاپ عکس بر روی شاسی، تی‌شرت و لیوان
 • بوفه
 • نمازخانه
 • سالن انتظار
 • نیمکت
 • سرویس بهداشتی
 • دسترسی آسان به وسایل حمل‌ونقل عمومی
 • دسترسی آسان به پارکینگ

قوانین و نکات بازدید از رویا پارک نیاوران

 • برای جلوگیری از آسیب به آثار بخش سه‌بعدی مجموعه لازم است کف کفش خود را با استفاده از دستگاه‌های موجود لمینت کنید.
 • در برخی از بخش‌ها تنها عوامل خود مجموعه امکان ثبت تصاویر شما را دارند که برای این منظور باید هزینه جداگانه‌ای پرداخت کنید.
 • اگرچه حضور کودکان بالای سه سال در این مجموعه بلامانع است اما می‌توان گفت بازدید از این مجموعه برای کودکان بالای ۱۰ سال جذاب‌تر است.

چند پیشنهاد در بازدید از رویا پارک

 • ازآنجایی‌که موزه رویا پارک لوکیشنی متفاوت و خاص شناخته می‌شود، عکاسی یکی از اصلی‌ترین تفریحات شماست. پس سعی کنید در روزهای غیر تعطیل و خلوت به این مجموعه مراجعه کنید تا شلوغی جمعیت مانع از تصاویر دلخواهتان نشود.
 • برای جلوگیری از اتلاف وقت قبل از رفتن به مجموعه نحوه ژست گرفتن در هر بخش را در اینترنت جستجو کنید.
 • از پر بودن شارژ گوشی و همراه داشتن پاور بانک خود مطمئن شوید.
 • از دیگر جاهای دیدنی اطراف رویا پارک، مثل هیومن پارک و دکترلند که مکان‌های جذابی برای کودکان و نوجوانان به شمار می‌رود دیدن کنید.

1 رتبه
0 نظر

امتیاز بدهید

کاربر گرامی با اشتراک نظرات ما را بهبود عملکرد یاری دهید
 • لازم است محتوای ارسالی منطبق برعرف و شئونات جامعه و با بیانی رسمی و عاری از لحن تند، تمسخرو توهین باشد.
 • از ارسال لینک‌ سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی نظیر شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.
 • در نظر داشته باشید هدف نهایی از ارائه‌ی نظر درباره‌ی مطالب ارائه‌ی اطلاعات مشخص و مفید برای راهنمایی سایر کاربران در فرآیند است.
بازگشت به فروشگاه
09131095079
موبایل*
کد دریافت شده را وارد کنید*
رمز عبور جدید*

کد تایید دریافت نکردید ؟ دریافت مجدد

نام و نام خانوادگی
موبایل*
پسورد*
کد ملی
ایمیل
کد دریافت شده را وارد کنید*

کد تایید دریافت نکردید ؟ دریافت مجدد