بلک فرایدی ایران

درباره بلک فرایدی بیشتر بدانید:

بلک فرایدی در ایران با آن چیزی که در سایر نقاط جهان اجرا می شود قدری متفاوت است. بلک فرایدی یا همان جمعه سیاه که آخرین جمعه ماه نوامبر در تقویم میلادی است، یک ماه قبل از کریسمس، شرایط خرید لوازم و اجناسی که برای جشن سال نو نیاز خواهد بود را فراهم کرده و به عنوان جمعه ای با تخفیفات فوق العاده و باورنکردنی شناخته می شود.بلک فرایدی در ایران همچنان به عنوان یک آیین رسمی و فراگیر شناخته نشده است، اما در کشورهایی همچون روسیه، هند، فرانسه، انگلستان و بسیاری از کشورهایی که دارای تقویم میلادی هستند اجرا میشود..

بلک فرایدی چگونه وارد ایران شد؟

آن چیزی که در ابتدا و در کشور ایران اجرا گردید، به معنای واقعی یک بلک فرایدی غربی نبود. یکی از فروشگاه های مطرح ایرانی که در عرصه اینترنت و فضای مجازی از شهرت بسیار زیادی برخودار است چندی پیش اقدام به حراجمعه اواخر پاییز نمود و بسیاری از مردم نیز این عمل را به برگزاری بلک فرایدی نسبت دادند. حراجمعه با کاهش محسوس قیمت اجناس در این وب سایت همراه بود. مدت زمان زیادی نگذشت که حراجمعه ایرانی با القاب دیگری و از جمله بلک فرایدی ایرانی شناخته شد و به سمت و سوی اجرای این فرهنگ امریکای شمالی روانه گردید

مخالفان بلک فرایدی در ایران

ایران یکی از کشورهایی است که هیچ گاه به راحتی فرهنگ های ادغام شده را در فرهنگ و آداب خود نمی پذیرد. این امر نیز بر روی پذیرش بلک فرایدی در ایران تاثیر گذار بود. همچنان بسیاری از صاحب نظران سعی می کنند با چنین رویدادی در تقویم ایران مخالفت کنند و حتی سعی می کنند با شفاف نمودن رویدادهایی همچون حراجمعه، این فرهنگ را به صورت کاملا متمایز به ایران نسبت دهند، با این حال بلک فرایدی به صورت رسمی در فرهنگ ایران مورد پذیرش واقع نشده است و نمی توان امید داشت که چنین رویدادی در تقویم ایرانی نیز به رسمیت شناخته شود

بلک فرایدی ایران

موافقان بلک فرایدی در ایران

در مقابل جبهه ای که سابق بر این بیان گردید، همواره افرادی بوده اند که بدون توجه به بیگانه بودن برخی از آداب و رسوم از فرهنگ های بیگانه استقبال نموده اند. گسترش حضور مردم جامعه در فضای مجازی نیز یکی از مهم ترین علل موفقیت چنین فرایند هایی در ایران و حتی سایر کشورها استبلک فرایدی هم اکنون در میان برخی از اقشار جامعه با همان فرهنگ امریکای شمالی اجرا می شود، اما در میان اقشار دیگر جامعه به گونه ای همان حراجمعه است و می توان آن را یک اقتباس فرهنگی برشمرد.

جمعه سیاه واقعی در ایران

این فرایند گسترش بسیار زیادی در ایران نیافته است و زمان بسیاری زیادی برای توسعه آن لازم است. بلک فرایدی واقعی در ایران بدین صورت است که ایرانیان نیز لوازم مورد نیاز خود را از وب سایت های خارجی دریافت کرده و کدهای تخفیف نیز برای آن ها در نظر گرفته می شوددر واقع ایرانی ها نیز می توانند از همان اجناس و لوازمی خرید کنند که مردم امریکای شمالی خرید می کنند. با توجه به اینکه حجم سفارشات در سطح بین المللی صورت می گیرد، موجودی فروشگاه ها به سرعت تمام شده و اگر شما تا پیش از باز شدن وب سایت ها نسبت به ثبت لینک های خرید اقدام نکرده باشید، نمی توانید آن کالاها را خریداری و دریافت نمایید.

بلک فرایدی ایران

بلک فرایدی و شب یلدا

تعداد محدودی از افراد خریدهای بلک فرایدی را برای برپایی جشن کریسمس در ایران انجام می دهند، اما این جشن در کشورهای غربی فاصله اندکی با شب یلدا در ایران داردشب یلدا در میان ایرانیان ارزش بسیار زیادی داشته و همه ساله با شور و شوق بسیار زیادی برپا می گردد. بلک فرایدی با هدف خرید وسایل مورد نیاز برای شب یلدا بیش از پیش رونق گرفته استدر چند سال اخیر بسیاری از فروشگاه های سطح شهر با هدف فروش اجناس خود در سطحی گسترده مبادرت به تخفیف اجناس شب یلدا و حتی سایر وسایل نموده اند. بنابراین می توان این گونه نتیجه گرفت که بلک فرایدی در ایران با شیوه های مختلف و اهداف متفاوتی اجرا می گردد.

0 رتبه
0 نظر

امتیاز بدهید

کاربر گرامی با اشتراک نظرات ما را بهبود عملکرد یاری دهید
  • لازم است محتوای ارسالی منطبق برعرف و شئونات جامعه و با بیانی رسمی و عاری از لحن تند، تمسخرو توهین باشد.
  • از ارسال لینک‌ سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی نظیر شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.
  • در نظر داشته باشید هدف نهایی از ارائه‌ی نظر درباره‌ی مطالب ارائه‌ی اطلاعات مشخص و مفید برای راهنمایی سایر کاربران در فرآیند است.
بازگشت به فروشگاه
09131095079
موبایل*
کد دریافت شده را وارد کنید*
رمز عبور جدید*

کد تایید دریافت نکردید ؟ دریافت مجدد

نام و نام خانوادگی
موبایل*
پسورد*
کد ملی
ایمیل
کد دریافت شده را وارد کنید*

کد تایید دریافت نکردید ؟ دریافت مجدد